Bryła w pliku STL jest pusta w środku. Posiada tylko powierzchnię złożoną z trójkątów, których ilość, czyli gęstość siatki, określa szczegółowość modelu. Także im więcej trójkątów tym lepiej. Ale czy zawsze? |
Programy: Meshlab. |
Nawet skomplikowane geometryczne kształty z programów CAD nie wymagają tylu trójkątów, ile nieregularne formy jak np. figurki. |
Do testów przygotowałem dwa pliki. Pierwszy to mój własny model – część większego projektu, który niedługo ujrzy światło dzienne. Drugim jest popiersie A. Einsteina ściągnięte z sieci.


Mój model zajmuje 0,8 MB i posiada 17 106 trójkątów i jest to dość dużo jak na bryłę tego typu. Einstein jest ekstremalnie szczegółowy. Składa się z 3 207 444 trójkątów i waży 152 MB!


A tak wygląda jego oko:
Pobierz model Einsteina, załaduj do slicera (Slic3r, Cura, KISSlicer, Simplify, co tam lubisz) i sprawdź ile trwa generowanie g-code 😀 Nie każdy sprzęt sobie poradzi.
Mniej szczegółowy STL przygotujesz do druku znacznie szybciej.
Operacja zmniejszenia szczegółowości bryły może także naprawić siatkę, gdy jest z nią problem, a naprawa w netfabbie nie jest skuteczna.
Dlatego gęstość siatki trójkątów można zmniejszyć. Zmiana nie powinna jednak drastycznie wpływać na szczegółowość modelu i go znacznie upraszczać. Jeśli tak się dzieje, to zrezygnuj z tej operacji. Funkcja ta ma zastosowanie głównie przy plikach z naprawdę gęstą siatką powyżej miliona trójkątów.
Sposób na redukcję ilości trójkątów jest następujący:
Otwórz plik w Meshlabie i znajdź funkcję QUADRIC EDGE COLLAPSE DECIMATION (1).
Aktualna ilość trójkątów jest widoczna na dolnym pasku (2).
Zaznacz fajki tak jak poniżej i kliknij APPLY. Liczba trójkątów zredukuje się o połowę.
Sprawdź, czy model nie został zbyt uproszczony. Jeśli wygląda dobrze, eksportuj plik do STL.
Wydrukowane popiersie z nowego pliku będzie wyglądać identycznie jak wydruk oryginału. Druk 3D FDM nie jest aż tak dokładny.
A tak wygląda Einstein z 32 razy mniej gęstą siatką, czyli 100 000 trójkątów. Wydruk w mniejszej skali wciąż będzie wystarczająco szczegółowy.
Popiersie Alberta Einsteina autorstwa freeform3d do pobrania z Thingiverse.