Zmniejszanie ilości trójkątów | Edycja plików STL #4

Bryła w pliku STL jest pusta w środku. Posiada tylko powierzchnię złożoną z trójkątów, których ilość, czyli gęstość siatki, określa szczegółowość modelu. Także im więcej trójkątów tym lepiej. Ale czy zawsze? |

Programy: Meshlab. |


Nawet skomplikowane geometryczne kształty z programów CAD nie wymagają tylu trójkątów, ile nieregularne formy jak np. figurki. |

Do testów przygotowałem dwa pliki. Pierwszy to mój własny model – część większego projektu, który niedługo ujrzy światło dzienne. Drugim jest popiersie A. Einsteina ściągnięte z sieci.

Mój model zajmuje 0,8 MB i posiada 17 106 trójkątów i jest to dość dużo jak na bryłę tego typu.­ Einstein jest ekstremalnie szczegółowy. Składa się z 3 207 444 trójkątów i waży 152 MB!

A tak wygląda jego oko:

Einstein_eye_1

Pobierz model Einsteina, załaduj do slicera (Slic3r, Cura, KISSlicer, Simplify, co tam lubisz) i sprawdź ile trwa generowanie g-code  😀 Nie każdy sprzęt sobie poradzi.

Mniej szczegółowy STL przygotujesz do druku znacznie szybciej.

Operacja zmniejszenia szczegółowości bryły może także naprawić siatkę, gdy jest z nią problem, a naprawa w netfabbie nie jest skuteczna.

Dlatego gęstość siatki trójkątów można zmniejszyć. Zmiana nie powinna jednak drastycznie wpływać na szczegółowość modelu i go znacznie upraszczać. Jeśli tak się dzieje, to zrezygnuj z tej operacji. Funkcja ta ma zastosowanie głównie przy plikach z naprawdę gęstą siatką powyżej miliona trójkątów.

Sposób na redukcję ilości trójkątów jest następujący:

Otwórz plik w Meshlabie i znajdź funkcję QUADRIC EDGE COLLAPSE DECIMATION (1).

Aktualna ilość trójkątów jest widoczna na dolnym pasku (2).

Meshlab_triangles_1

Zaznacz fajki tak jak poniżej i kliknij APPLY. Liczba trójkątów zredukuje się o połowę.

Meshlab_triangles_2

Sprawdź, czy model nie został zbyt uproszczony. Jeśli wygląda dobrze, eksportuj plik do STL.

Wydrukowane popiersie z nowego pliku będzie wyglądać identycznie jak wydruk oryginału. Druk 3D FDM nie jest aż tak dokładny.


A tak wygląda Einstein z 32 razy mniej gęstą siatką, czyli 100 000 trójkątów. Wydruk w mniejszej skali wciąż będzie wystarczająco szczegółowy.

Einstein_3


Popiersie Alberta Einsteina autorstwa freeform3d do pobrania z Thingiverse.